Skocz do zawartości
Sonacz1991

Jaką dystrybucję Linuxa polecacie dla mnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Siema all.

Chciałbym na swoim gracie (czyt. kompie :P ) zainstalować Linuxa. Problem mam tak iż jak zobaczyłem ile jest jego dystrybucji to zwątpiłem która będzie dla mnie najlepsza. Specyfkacja mojego kompa znajduje się w sygnaturce. Ogólnie chce go uzywać do multimediów, gier (oczywiście tych starych :crazy: ) i internetu. Fajnie tez by było jakbym nie musiał rezygnować ze swojego Windowsa XP. Mieć go na osobnej czy jak da radę tej samej partycji i przydatne byłoby też łatwe przełączanie między systemami. Wsparcie dla XP się kończy a mój komp nie nadaje się na nowsze Windowsy. Na razie nie zmieniam sprzętu więc zależy mi na zmianie OS. To jaką dystrybucję byście mi polecili?

Edytowane przez Sonacz1991

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm właśnie poczytałem na necie o tym Ubuntu i nawet zaciekawił mnie, ale pytanie która wersja będzie prawidłowo działać na moim kompie http://linuxiarze.pl/download_ubuntu/ ? Mam na myśli tą pierwszą od góry edycję Ubuntu 13.10 Saucy Salamander są tam do pobrania wersje na chyba różne procesory czy coś i nie wiem którą wybrać aby prawidłowo działała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tam jest na AMD64. Mam 32 bitowy system a proc ma architekture x86. Nie ma tam nic takiego chyba że ten i386 to to samo co x86 lub współpracuje z nim. Nie znam się aż tak dobrze na tym :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz spróbować i386. Myślę, że procesor nie gra jakieś większej roli w ubuntu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No masz procesor AMD, to go wybierz.

Myślę, że procesor nie gra jakieś większej roli w ubuntu.

Przeraziłem się jak to zacząłem czytać. Zamilcz i nie grzesz więcej. Nie wypowiadamy się na tematy o których nie mamy zielonego pojęcia, więcej mu szkody wyrządzisz niż pożytku.

Siema all.

Chciałbym na swoim gracie (czyt. kompie :P ) zainstalować Linuxa. Problem mam tak iż jak zobaczyłem ile jest jego dystrybucji to zwątpiłem która będzie dla mnie najlepsza. Specyfkacja mojego kompa znajduje się w sygnaturce. Ogólnie chce go uzywać do multimediów, gier (oczywiście tych starych :crazy: ) i internetu. Fajnie tez by było jakbym nie musiał rezygnować ze swojego Windowsa XP. Mieć go na osobnej czy jak da radę tej samej partycji i przydatne byłoby też łatwe przełączanie między systemami. Wsparcie dla XP się kończy a mój komp nie nadaje się na nowsze Windowsy. Na razie nie zmieniam sprzętu więc zależy mi na zmianie OS. To jaką dystrybucję byście mi polecili?

Jakąkolwiek byle nie Ubuntu. Unity (domyślne środowisko graficzne) jest dość wymagającą kobyłą. Na twoim sprzęcie może i uda ci się zainstalować i odpalić wszystko, ale z komfortem pracy i płynnością działania to się raczej nie spotkasz. Najlepiej w tym przypadku celować w dystrybucje z XFCE, LXDE czy OpenBoxem. W tym momencie wszystko zależy od twojej wiedzy na temat linuksów, bo na każdej dystrybucji idzie zainstalować ręcznie dowolne środowisko. Jeśli nie miałeś z nim nigdy większej styczności i preferujesz wyklikiwanie wszystkiego myszą, prostotę obsługi i dobry działający system out of the box, to mogę polecić Linux Mint 16 (wersję MATE lub XFCE) lub bardzo lekki i minimalistyczny CrunchBang. Polecam pierw potestować z 15 minut te systemy w wersji live bez instalacji, będą działać trochę wolniej niż finalnie ale dadzą ci ogólny zarys jak to wszystko się prezentuje.

Tam jest na AMD64. Mam 32 bitowy system a proc ma architekture x86. Nie ma tam nic takiego chyba że ten i386 to to samo co x86 lub współpracuje z nim. Nie znam się aż tak dobrze na tym :unsure:

Tak, to to samo. Możesz bezpiecznie instalować wersje oznaczone symbolami i386, x86, 32-bit.

Rezygnować z XP nie musisz, odpowiednie partycjonowanie i możesz mieć kilka systemów naraz. Co do kończącego się wsparcia - póki nie buszujesz w ciemnych stronach internetu i używasz głowy to będziesz bezpieczny nawet i przez 5 lat bez krytycznych aktualizacji. A do tego czasu kupisz sobie lepszy sprzęcior pewnie ;)

Edytowane przez Pawelo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm przy małym dziecku to ciężko abym tak testował X wersji na kompie, nawet w wersji Live. A co myślicie o Xubuntu lub Lubuntu?

• Dystrybucja U-lite, podobnie jak Xubuntu stawia za cel jak najmniejsze wymagania sprzętowe. Aby osiągnąć ten cel używa środowiska graficznego LXDE.
  • Dystrybucja Lubuntu, także stawia sobie za cel słabe komputery. Korzysta z LXDE i jest oficjalną pochodną Ubuntu.

Takie coś znalazłem na Wikipedii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm przy małym dziecku to ciężko abym tak testował X wersji na kompie, nawet w wersji Live. A co myślicie o Xubuntu lub Lubuntu?

• Dystrybucja U-lite, podobnie jak Xubuntu stawia za cel jak najmniejsze wymagania sprzętowe. Aby osiągnąć ten cel używa środowiska graficznego LXDE.
  • Dystrybucja Lubuntu, także stawia sobie za cel słabe komputery. Korzysta z LXDE i jest oficjalną pochodną Ubuntu.

Takie coś znalazłem na Wikipedii.

Dawno temu testowałem Xubuntu i Lubuntu, ale od tamtego czasu więcej ich nie ruszałem, strasznie niestabilne były. Tyle że to wtedy dopiero powstawało. Teraz może być zupełnie inaczej. Decyzja należy do Ciebie ale mimo wszystko szczerze polecam Minta. Bazuje na ubuntu, jest tak samo prosty, lepiej dopracowany i jednocześnie szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

eee. tylko windows

Przez Lipazy,

Odkop dziesięciolecia, dostajesz złoty szpadel. Następnym razem złoty warn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi