Skocz do zawartości
Lee

Jaki laptop do 5000-6000zl?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję zakup nowego Macbooka, ale chciałbym również zobaczyć inne propozycje w podobnej półce cenowej. Laptop najlepiej jakby był poręczny, długo trzymał na baterii, miał najlepszej jakości ekran oraz żeby dało się grać w MTA. Zastanawiam się pomiędzy Macbookiem a czymś Windowsowym właśnie ze względu na brak możliwości uruchomienia MTA. Proszę was również o nie wysyłanie linków do 7 kilogramowych laptopów gamingowych albo takich, których nie odpalę bez podkładki chłodzącej :E Laptop musi też ładnie wyglądać. Z góry dziękuje za podesłane modele.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć, jeżeli masz iphone to na pewno macbook będzie świetną opcją. No i pytanie do czego ma służyć laptop, jeżeli mówimy o szeroko pojętej pracy (wszystko oprócz grania) to nawet się nie zastanawiaj bierz maca.

Lepiej już kupić używanego lapka za kilka stów do samego MTA, z tego co wiem nawet na ubuntu da się odpalić (nie jestem pewien czy mówię prawdę),a  bardzo tani laptop + ubuntu = bardzo dobrze działający laptop do podstawowych funkcjonalności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Laptop służyć będzie do nauki programowania, surfowania po internecie, zarządzania stronami, oglądania filmów i grania tylko w MTA (chyba że ktoś mi zaproponuje poręcznego lapka z jakąś mini kartą graficzną to wtedy w jakieś mocniejsze tytuły pogram). Obecnie żyję "na walizach", więc wykluczonym jest zakup dwóch laptopów.

@up

pierwszy jest zdecydowanie za ciężki, drugi jest spoko ale będąc szczerym po prostu mi się nie podoba :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeder, Macbook z tym dellem przegrywa tylko w tym, że posiada port usb a nie thunderbolty, ma odrobinę lepszy ekran i minimalnie lepszy procesor. Po oglądnięciu recenzji porównawczej dowiedziałem się, że xps'y (gość testował najdroższą wersję xps'a i najtańszego macbook pro) są momentami dużo głośniejsze i szybciej się grzeją. Design xps'a (poza niesamowitym ekranem) nie przemawia do mnie w żaden sposób.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawiam się pomiędzy Macbookiem a czymś Windowsowym właśnie ze względu na brak możliwości uruchomienia MTA.

Twój argument jest inwalidą.

KTQkq5Z.png

Coś Windowsowego...Hę?

macbook-pro-windows-5.jpg?itok=fcjYwNY3

Apple BootCamp + instalacja Windows'a (nośnik lub iso)

Laptop służyć będzie do nauki programowania

Książek już nie produkują?

Tak poważnie to określ się w czym chcesz programować.

Dobry pod mobilki, chcesz pisać na andro lecisz z javą, c++, js, wolisz iOS no to masz to samo co macOS tylko wersja touch więc swift (objective-c już sobie nie wyobrażam) i ważna kwestia by pisać potrzebne jest zawsze nowe IDE czyli Xcode. Co w tym takiego dziwnego, a to że Macbooki są wspierane systemowo tylko 8lat i potem nie dostajesz aktualizacji do nowego macOS, a znowu przez to nie zainstalujesz nowego Xcode więc lipton. (sklep -> download os dmg -> pendrive -> tabela partycji guid (gpt) -> format na hfs+ -> wyodebnij pliki z .dmg na pen'a -> przy starcie mac'a klikaj C). Nowa funkcja w iOS ale jest w becie zapomnij o działaniu Xcode... potrzebny macOS beta by mieć nowego Xcode'a.

Tyle o mobilkach, więc może web'y tu całkiem spoko jeśli idziesz w apache i nginx (IIS to raczej nie odpalisz więc only vps choćby i do testów) unixowa powłoka bash tyle w temacie. Zestawienie serwera i można działać.

Jeśli wybierasz C# to poza .NET Core nic innego nie zdziałasz na samym systemie (powiesz mono lub wine. Ok ale tracisz na wydajności jakieś 200%). Chyba, że dev game to juz co innego Unity chodzi całkiem stabilnie ;)

Brakuje sporo aplikacji, które są dostępne na Windows'a np. Autodesk i zostają tylko alternatywy.

Liquidly może coś o sprzęcie napiszesz, a no napisze.

Generalnie trzymaj się tych modeli z kartami od AMD Radeon lub Nvidii jeśli szukasz starszego, bo te intele to cuda tworzą pod windows'em lub linuxem.

8GB RAMu to minimum do pracy.

Odbiegając od Apple

Sporo osób które pracują z kodem wybierają Linuxy, ale to już tak kto woli. np. Android studio, jeśli chcesz odpalić emulator andro na windzie musisz mieć specjalny sterownik zainstalowany którego bez procka od intela nie zainstalujesz więc mając AMD jesteś w "żopu", ale co innego na Linuxie tu nagle nie jest potrzebne. Choć na Linuxie nawet IDE Android Studio nie jest potrzebne bo andro to tez kernel Linux'a (tak jakby iOS nie był [ooooజ bang్, bangఞ szachా, matజ్ఞ‌ా{ nie bo unix, przecież to macOS, a macOS to Linux Darwin}])

Ale jak to tak Linux, a co z aplikacjami i grami?

z tego co wiem nawet na ubuntu da się odpalić (nie jestem pewien czy mówię prawdę)

d1FAc5t.png

Generalnie zależy to od dystrybucji. Najbardziej polecana jest rodzina Debian'a (Ubuntu, Knoppix), ale inne też są całkiem dobrze wspierane jak Slackware (SUSE, OpenSUSE), Red Hat (Fedora, Mandriva, CentOS), Gentoo (Chrome OS, Chromium OS), Arch  :wub: 

Tak się rozpisałem, a gdzie propozycja?

Microsoft Surface Pro - dobre cacko

HP Pavilion Power - jakieś GTX'y tam były, a nie wygląda na "GEJmerski"

Asus'y serii ROG - również się sprawdzą

Dell Inspiron

Jeśli Apple to Macbook Pro, ten zwykły Macbook dostaje zadyszki np przy renderowaniu filmów (ale to i tak hardcore jak dla CPU z 1.2Ghz [tak wiem ma turbo boosty wysysające baterię])

Macbook dobry bo masz system macOS do pisania i wystarczy doinstalować Windowsa + Linuxa np. Ubuntu i masz idealną maszynę do pisania np. appek desktopowych.

MacOS na normalnym laptopie? Hackintosha spokojnie da radę zrobić, tylko w przypadku laptopów musisz zbadać cały sprzęt żeby kexty (sterowniki) działały z kartą sieciową, dźwiękową, a graficzna od AMD wspierana jest natywnie (od 10.12). Nooo i musisz mieć procesor Intela chyba, że lubisz zabawę to i na AMD postawisz tylko wiąże się to z modyfikacją kernela (nawet tej z instalatora) ale pytanie jak? Przecież macOS to zamknięty system... ale wspominałem o Darwinie? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie jeżeli chodzi o programowanie to chcę po prostu czegoś łyknąć. Najbardziej to mnie programowanie maszyn kręci (w CNC) i chciałbym po prostu odpalić na tym jakieś symulatory w cnc. Instalacja innego systemu obok macos jest spoko, ale macbooka windować nie będę. Co do samego kupna to boję się kupować jakąś używkę i wysyłać ją na Holandię, więc chciałbym Macbooka kupić bezpośrednio z holenderskiego sklepu apple.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz taki zasób pieniędzy to proponuję Ci kupić Acera Predatora :) Masz do wyboru różne konfigurację sprzętu w twoim zakresie cenowym. 

Tutaj masz że 6000 zł

https://www.x-kom.pl/p/377210-notebook-laptop-156-acer-helios-300-i7-7700hq-16g-2561000-win10-gtx1060.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Matize

Lee pisał, że ma wyglądać normalnie, a nie jak jakaś zabawka dla gejmerów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@matize nie chcę laptopa "gejmingowego", one są za ciężkie.

@muscu no muszę powiedzieć, że ten lenovo yoga to jak na razie najlepszy kandydat do kupna zaraz obok macbooka.

@liquidly miałem już hp'ki i mam jakąś urazę do nich, a ten pavilion akurat najbardziej przykuł moją uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Liquildy przekzał wiele informacji, które mnie skłoniłyby mnie tym bardziej do maca. Jest poręczny, macOS jest świetnym systemem , przyjaznym dla użytkownika i użytecznym w pracy w IT. Mac spełnia wszystkie Twoje wymagania łącznie z grą w MTA. 
Z przedstawionych propozycji zastanawiam bym się miedzy Lenovo yogą a mackiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie mały zonk programowanie, a programowanie CNC to dwa inne światy.
W CNC ważna jest obróbka modelu 3D i wirtualizacja CAM (czyli test instrukcji, które trafią do maszyny skrawającej).
Z tego co się sam orientowałem to w CAD / CNC zawsze królował Windows, no cóż tak się przyjęło.

Więc idąc wymaganiami popularnych programów:
Autodesk Inventor - nie wspiera macOS(oficjalny poradnik jak uruchomić na macOS #BootCamp)
SolidWorks - również brak wsparcia pod macOS (tylko eDrawings)

Lista programów od Autodesk'a pod Mac'a jest dosyć uboga (przeważnie za sprawą DirectX[nie chęć do OpenGL lub brak wsparcia przez rdzenie CUDA])

Pytanie w czym robić? 
Szukać alternatyw z dopiskiem "open", "free" i liczyć na to, że będzie działać w miarę przyjaźnie wraz z supportem z strony community.

Programy do CAM znajdą się bez problemu, ale czy znajdzie się taki z testami trwałości typu: siła nacisku oddziałująca na materiał.\

Generalnie jesteś w takim punkcie gdzie z jednej strony masz pracę i przydaje się mieć wrokstation z Intel Xeon (sztuk dwa, ale wiadomo mobilne musi być. Jak Xeon to RAM z ECC ale to ma problemy w grach [mobilne stacje również znajdziesz z Xeon'em ale częściej i7 lub ofensywna i5]) oraz karta graficzna Nvidia Quadro lub AMD FirePro (Macbooki Pro posiadają AMD Radeon PRO [lub Iris Pro ale to żyje jak chce]).
Z drugiej strony multimedia, rozrywka, mobilność, czas na baterii. Tutaj i7, i5 wraz z Nvidia GTX sprawdzi się lepiej niż Quadro.

Jeśli chodzi o stacje robocze:
HP Zbook
Lenovo ThinkPad

Pozostałe:
Dream Machines - spory wachlarz podzespołów (i chyba polskie)
Hyperbook - również polska firma (np Hyperbook N85 lub inne z i7 oraz GTX 1060 za 6000pln)
Dell Inspiron
MSI GV72 Lub GV62
Acer Nitro 5 - Na pograniczu z "gejmerskim" ale może przegrać przez wagę 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do tego co pisałeś czyli programowanie, internet, mta. Mac to bedzię sztos, a za tą cene to juz w ogole.

Ja na moim cos tam kodząc potrafie wyciągnąć 9 godzin na baterii

Jesli nie masz zamiaru grac w jakies wymagajace gierki, z calego sedrucha polecam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Co sadzicie o tym?

https://www.iused.nl/7845-tweedehands-refurbished-macbook-pro-retina-154-inch.html

generalnie boje sie brac uzywane ale co sadzicie na temat tego?

znalazlem w necie o jakim macbooku mowa:

https://support.apple.com/kb/sp704?locale=pl_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, szkoda zakładać nowy temat. Szybka piłka.

Urodziny, prezent niestety podwójny...(bliźniaki ;d), laptopy do grania, cena koło 5 tyś.

Nie muszą być takie same, ale podobne parametry by się zdały.

Coś z Predatorów, Lenovo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie w tej cenie dostaniesz wydajniejsze modele, dodatkowo pojawiły się już w ofertach modele z procesorami 8 generacji HQ.

Acer Helios 300 i7-8750H/8GB/1000/Win10 GTX1060

Od MSI

Seria GP:

MSI GP63 i7-8750H/8GB/1TB GTX1060

MSI GP73 i7-8750H/8GB/1TB GTX1060

Seria GE:

MSI GE73 i7-8750H/8GB/1TB+128/Win10 GTX1060 120Hz

MSI GE73 i7-8750H/8GB/1TB+128/Win10 GTX1060 120Hz

Określ dokładnie swoje potrzeby to będzie można wybrać coś lepszego.

1) Kwota przeznaczona na zakup:

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5) Osobiste preferencje:

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Kwota: 4.600/5.300 zł

Matryca: 15-17. Większego nic nie trzeba, mniejszego nie warto.

Zastosowanie głównie do gier. Filmy itd. do tego, ale to zbyt wymagające nie jest. Czasem zapewne będzie odpalane kilka rzeczy naraz. Gra, przeglądarka, jakiś program, ale rzadko.

Wymagania specjalne... hmmm... Obojętnie, może jedynie podświetlana klawiatura i ew. napęd optyczny (ale dziś to i tak rzadko używane, ew. można dokupić dodatkowy).

Osobistych preferencji brak. Fajnie jakby miał NumPad po prostu ;d

Lapek już z systemem, 10 to chyba teraz standard i tak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O, zapomniałem napisać. Zdecydowałem, że kupię coś tańszego i cięższego. Bałbym się zostawiać w bungalu tak drogi sprzęt, więc kupiłem (uwaga Litek coś dla Ciebie: Lenovo Legion y520:

https://www.x-kom.pl/p/421441-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y520-15-i5-7300hq-8gb-2561000-fhd-gtx1050.html

csgo - 220fps

gta 5 - 120fps na wysokich

far cry 4 - stale 60 klatek na wysokich

Jak wrócę do Polski to uderzę w jakiś drogi sprzęcior :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polecam gorąco Lenovo Legion y520

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lee, Karot ile watt bierze ten lenovo na ladowaniu? Powinna byc podana wartosc na ladowarce lub pod spodem. Pytam ze wzgledu na pradnice do auta a laptop wyglada na ciekawy wzgledem ceny.

Przez Lipazy,

Nie odpisali Ci dziady, żeby nie robić spamu dodaję notatkę. Według ładowarki wchodzi na nią 2.5A. Może być inaczej, ale nie chce mi się tego dokładnie mierzyć :E

Przez Lipazy,

Według internetowych plotek 135W wciąga, nie doczytałem, że chodzi Ci o wartoś watt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi