Skocz do zawartości
Polak333

Problem z wydajnością

Rekomendowane odpowiedzi

Przychodzę ponownie z kolejnym problemem - mianowicie chodzi mi o spadki FPS w MTA oraz innych grach jak np. ETS 2, czyściłem komputer CCleanerem (naprawiłem rejestr itp.), ustawiłem windowsa i panel NVIDIA pod wydajność, ale wciąż napotykam chwile w których gra schodzi poniżej 50 fps (miasta, szczególnie AP) oraz w różnorakich miastach pokroju Warszawa, cała skandynawia (ETS 2), dodam też, że sprawdzając użycie CPU i GPU programem HWMonitor w MTA, pokazał on użycie CPU na wszystkich rdzeniach powyżej 80% (na jednym nawet 100%), zaś GPU zaledwie 13%, ewentualny upgrade komputera nie wchodzi w grę, bo posiadam go dopiero od 6 miesięcy i szkoda szczerze pozbywać się czegoś, co jeszcze działa. Czy wszystkiemu winny jest procesor?

Zapomniałbym:

AMD FX-8300

GTX 1050Ti

8 gb ram

Edytowane przez Polak333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jesteś pewien, że masz wszystkie "flaki" dobrze podłączone?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O co ci dokładnie chodzi? Raczej jeżeliby nie było coś dobrze podłączone to by nie działało

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, nie przegrzewa Ci się nic? Ja myślałem, żę wina procesora była kiedyś, a to po prostu wiatraki były źle zamontowane :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po primo - sekcja zasilania się może grzać. Odpal np. MSI Afterburner z wykresami taktowania i temperatur, pograj chwilę i zobacz czy były spadki.

Po drugie - FXy do gier to były słabe procesory, co widać po testach jakie kiedyś przeprowadzono na PCLabie:

gry.png

Edit: Zły wykres dałem :E

Edytowane przez H.T.Simple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, nie przegrzewa Ci się nic? Ja myślałem, żę wina procesora była kiedyś, a to po prostu wiatraki były źle zamontowane :E

Nie przegrzewa się

Po primo - sekcja zasilania się może grzać. Odpal np. MSI Afterburner z wykresami taktowania i temperatur, pograj chwilę i zobacz czy były spadki.

Po drugie - FXy do gier to były słabe procesory, co widać po testach jakie kiedyś przeprowadzono na PCLabie:

gry.png

Edit: Zły wykres dałem :E

Nic się nie przegrzewa, w dodatku trochę źle opisałem problem, to nie są spadki fps tylko np. jak jestem w np. Warszawie to mam 40-50 fps i utrzymuje się to dopóki nie wyjadę z miasta, dzieje się tak jak mam kamerę z kabiny.

A i co do upgrade - wydaje mi się, że zdołałbym radę zrobić go, ktoś mógłby pomóc i poszukać płyty głównej pasującej do obecnej pamięci RAM (DDR3 1600Mhz) oraz procesora (również pasującego do MB oraz takiego, który by dobrze współgrał z obecną kartą graficzną), budżet to ok. 800 zł

Edytowane przez Polak333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy sekcja zasilania się grzeje sprawdzisz po tym czy procesor utrzymuje maksymalne taktowanie podczas gry czy nie.

Upgrade - jaką kwotę byś chciał na to przeznaczyć? Procesor wtedy używany (praktycznie się nie psują) czy na nowych częściach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy sekcja zasilania się grzeje sprawdzisz po tym czy procesor utrzymuje maksymalne taktowanie podczas gry czy nie.

Upgrade - jaką kwotę byś chciał na to przeznaczyć? Procesor wtedy używany (praktycznie się nie psują) czy na nowych częściach?

Podałem kwotę - ok. 800 zł, mogą być używane części

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za 800 dostaniesz jedynie podkręcalną i5 i używaną płytę. Do pakietu jeszcze potrzebujesz chłodzenia. Co najmniej Fera 3 i wypadałoby zrobić podkręcenie.

Jeśli to jest kwota "dodatkowa" - dorzucasz stówkę, bierzesz ten pakiecik (o ile sprzedający ma możliwosć zamontowania IHS który "oskalpował") a następnie sprzedajesz swój procesor z płytą i ramami w celu kupna ramu DDR 4 i chłodzenia na procesor.

Drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ dostajesz wydajny, odblokowany model i7 i masz jakąś gwarancję jeszcze na nie

Edit: Jaką teraz masz płytę główną, zasilacz i chłodzenie? Może dałoby się podkręcić obecny sprzęt. Możesz uzyskać chociaż trochę wydajności bez konieczności wymiany połowy komputera, a w przyszłości kupić nowszą platformę jak już wyjdzie kolejna generacja procesorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za 800 dostaniesz jedynie podkręcalną i5 i używaną płytę. Do pakietu jeszcze potrzebujesz chłodzenia. Co najmniej Fera 3 i wypadałoby zrobić podkręcenie.

Jeśli to jest kwota "dodatkowa" - dorzucasz stówkę, bierzesz ten pakiecik (o ile sprzedający ma możliwosć zamontowania IHS który "oskalpował") a następnie sprzedajesz swój procesor z płytą i ramami w celu kupna ramu DDR 4 i chłodzenia na procesor.

Drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ dostajesz wydajny, odblokowany model i7 i masz jakąś gwarancję jeszcze na nie

Edit: Jaką teraz masz płytę główną, zasilacz i chłodzenie? Może dałoby się podkręcić obecny sprzęt. Możesz uzyskać chociaż trochę wydajności bez konieczności wymiany połowy komputera, a w przyszłości kupić nowszą platformę jak już wyjdzie kolejna generacja procesorów.

Płyta główna: Gigabyte GA-970A-DS3P

Chłodzenie: Dołączone do procesora

Zasilacz: 600W (zapewne jakiś markowy, trochę ciężko z otwarciem obudowy bo mało miejsca mam, a trzeba odpinać wszystkie kable itp"

W dodatku odwołując się do propozycji zakupu - wydaje mi się, że lepszym wyborem byłby i5 z używaną płytą, ponieważ wg. mnie wystarczy on by na spokojnie grać w nowsze tytuły, poza tym nie wiadomo jak by było ze sprzedażą obecnej płyty głównej z takim procesorem i ramem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz próbować podkręcić obecne podzespoły, może coś na tym zyskasz. Uważaj tylko na temperatury, chłodzenie fabryczne nie jest dokładane z myślą o OC. Polecam i tak zakupić jakieś przyzwoite chłodzenie. W przyszłości przełożysz je do nowego komputera, a póki co zyskasz lepszą kulturę pracy i niższe temperatury.

IMO o wiele lepszym wyborem byłby drugi zestaw z i7. Cena jest podobna a zyskujesz o wiele więcej. Jedynie w celu zakupu RAMu byś sprzedał to co masz obecnie (powinno zejść bez problemu).

Tak czy siak, nawet i5 będzie lepsza od tego FXa jeśli chodzi o gry. Kwestia tylko taka czy chcesz wydawać pieniądze, bo może najlepszym rozwiązaniem byłoby zbierać na całkiem nową platformę, a chwilowo korzystać ile się da z obecnego sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz próbować podkręcić obecne podzespoły, może coś na tym zyskasz. Uważaj tylko na temperatury, chłodzenie fabryczne nie jest dokładane z myślą o OC. Polecam i tak zakupić jakieś przyzwoite chłodzenie. W przyszłości przełożysz je do nowego komputera, a póki co zyskasz lepszą kulturę pracy i niższe temperatury.

IMO o wiele lepszym wyborem byłby drugi zestaw z i7. Cena jest podobna a zyskujesz o wiele więcej. Jedynie w celu zakupu RAMu byś sprzedał to co masz obecnie (powinno zejść bez problemu).

Tak czy siak, nawet i5 będzie lepsza od tego FXa jeśli chodzi o gry. Kwestia tylko taka czy chcesz wydawać pieniądze, bo może najlepszym rozwiązaniem byłoby zbierać na całkiem nową platformę, a chwilowo korzystać ile się da z obecnego sprzetu.

Nie mam zamiarów zbierać na nową platformę, nie gram w najnowsze tytuły, jeszcze muszę przemyśleć nad wyborem, jednak trochę mnie przekonałeś do tej i7, taki ram wystarczy? http://allegro.pl/pamiec-ram-hyperx-fury-ddr4-8gb-2400mhz-cl15-1-2v-i7354436534.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brałbym przynajmniej 3000MHz CL 16.

Pamięci wydajniejsze są gdy pracują parzyście, jednak skoro 8GB to w dzisiejszych czasach minimum, w przyszłości będzie można dołożyć drugą kość.

https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-ddr4-8gb-3000mhz-cl16-ir-xr3000d464l16s-8g-1656562/

Z tego co pamiętam, jakoś do 3000 MHz jest największa różnica w grach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To są niestety bolączki procesorów AMD :) Trzeba było trochę dołożyć i zainwestować w Intela to nie miałbyś żadnych problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To są niestety bolączki procesorów AMD :) Trzeba było trochę dołożyć i zainwestować w Intela to nie miałbyś żadnych problemów. 

Wow, ale mi pomogłeś swoimi filozofiami, wtedy kiedy kupowałem ten sprzęt nie byłem w ogóle doświadczony w komponentach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety stało się, masz nauczkę na przyszłość, a by poradzić się chociażby u nas na forum. Tak jak Simple mówi teraz najlepszym rozwiązaniem byłoby sprzedać procek i płyte i zainwestować w jakiegoś używanego intela. Jeżeli mogę zapytac... ile dałeś za ten zestaw komputerowy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety stało się, masz nauczkę na przyszłość, a by poradzić się chociażby u nas na forum. Tak jak Simple mówi teraz najlepszym rozwiązaniem byłoby sprzedać procek i płyte i zainwestować w jakiegoś używanego intela. Jeżeli mogę zapytac... ile dałeś za ten zestaw komputerowy?

Śmiesznie zabrzmi, ale poszło ok 2k zł na niego, co do propozycji to może jeszcze da się jakieś upatrzeć? albo jakąś konfigurację do 2-2.5k zł, która by się dobrze sprawiła w ets 2 / ats i np gta 5 na wysokich/ultra

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już zgłupiałem. To w końcu masz na modernizację 800 czy 2000 złociszy?

Okazało się, że mam jeszcze stary komputer, w nim trzeba wszystko wymienić, a więc stąd te 2000 złoty, zaś w obecnym głównie zależy mi na zmianie procesora na taki, który będzie pasować do obecnej karty, dlatego 800 złoty (może i to głupio zabrzmiało, ale nie chcę jakiegoś ultra super duper wypasionego high end kombajna do gier bo nie zamierzam grać w najnowsze tytuły)

Edytowane przez Polak333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli w obecnym modernizujesz płytę, procesor a do tego chcesz drugi komputer?

Do obecnego komputera masz opcje w poście #9 i w przypadku nowszej opcji dodatkowo RAM w poście #13

Do zestawu za 2500, jeśli ma to być nowy komputer, najwięcej co można zaproponować na szybko to coś w tym rodzaju:

KhFAYlV.png

Procesor najnowszej generacji, 4 wydajne rdzenie.

Płyta główna najtańsza wspierająca procesor, w formacie MicroATX dzięki czemu obudowa może być mniejsza.

RAM 2666 MHz, najwięcej ile jest obsługiwane przez tą płytę główną.

Karta graficzna GTX 1060 3GB ponieważ jest niewiele droższa od 1050Ti a znacznie wydajniejsza.

Zasilacz 350W, według testów jest to porządna konstrukcja jak za tą cenę a całość i tak nie powinien ciągnąć więcej jak 200W.

Na dopełnienie zgrabna obudowa Thermaltake z zasilaczem montowanym u dołu i wentylatorem 120mm (przydałby się jeszcze jeden dodatkowo na przód dokupić dla lepszej wentylacji) i standardowy dysk twardy 1TB.

Mimo wszystko kilka dyszek ponad budżet. Przydałoby się jeszcze doinwestować do lepszego zasilacza jeśli to tylko możliwe. Podany Elementum nie jest zły, ale IMO to jest absolutne minimum jeśli chodzi o jakość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli mógłbym się wtrącić. Za ok 700zł Nawet mniej znajdziesz I7 2600K 3.4Ghz Używaną (Cena 200-400zł) i płytę główną Także używaną za ok 150-200zł która umożliwia podkręcenie. Gdybyś kupił nową także byś się zmieścił w budżecie 700zł ale byś nie kupił chłodzenia które przydaje sie do takowego procesora zwłaszcza jeśli go podkręcasz (a kupuje sie starsze modele używane aby podkręcić ;) ) Jak dla mnie Tanioszka a Akurat bardzo mocno poprawi ci się stabilność komputera ponieważ starsze FXy i ogolnie procki od AMD były takie sobie jeśli chodzi o gry. Teraz Ryzenami to nadrabiają. Jakbyś się skusił pisz na priv, Pomogę poszukać takiej płyty na różnych stronach aukcyjnych. Bo to jedyne co ma problem to procesor a mówiłeś że się nie grzeje. So.. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm a mam takie pytanie, warto zainteresować się procesorami Intel Xeon? Za 270 złotych znalazłem na allegro używany model X5675, posiada 6 rdzeni i 12 wątków, 12 mb Smart Cache i ogólnie chyba nawet da się go podkręcać, co o nim sądzicie? Jeżeli warto go kupować żeby np. mniej wydać na upgrade to mógłby ktoś poszukać płyt głównych na lga 1366?

A i żeby nie było, link do procka: http://allegro.pl/intel-xeon-x5675-3-3ghz-12mb-lga1366-fv23-i7316376989.html

Edytowane przez Polak333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z LGA1366 problem jest taki, że płyt głownych jest mało i mają ceny z kosmosu. Do tego DDR3, IMO ryzykowne i nieopłacalne.

Zamiast tego już lepszym wyborem byłby nawet i7-2600k które sugeruje Tuptek i podkręcenie na 4.5 GHz lub lepiej jeśli się uda.

O ile aktualne, na PCLabie wciąz jest pakiecik i7-2600k + Płyta na chipsecie Z77 + 16GB RAM + Chłodzenie + Zasilacz za 1000 PLN

Mimo wszystko pakujesz się w dość starą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak się ma sprawa z Ryzenami, warto się nimi zainteresować? Tak w ogóle chciałbym wyjaśnić teraz jaka jest sytuacja:

Przypomniałem sobie o tym, że mam schowany gdzieś stary komputer, pomyślałem sobie, że zamiast upgradeować obecny sprzęt, lepiej kupić następny, a ten np. sprzedać, oczywiście budżet to nadal 2000-2500 zł, czy bez zastanowienia wziąć ten zestaw za 2500zł z tym 8100 i GTX 1060 czy jednak poszukać coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem tak Jesli ci nie zależy na graniu w najnowsze tytuły to GTX 1050Ti ci starczy. Chociaz i tak poleci ci na nim np The Crew 2 na ultra. Ale jedynie co bym zmieniał to Kupił Procesor, Płytę główną tą co mówiłem Bo nawet ten procesor daje sobie rade dzisiaj zwłaszcza że na tym procesorze pograsz sobie z kartą przykładowo 1070. W najnowsze tytuły na nawet ultra jesli ten procesor podkręcisz.. So Na twoim miejscu wlasnie zmienił tego I7 2600K, Płyta na ten chipset i socket która umożliwia podkręcanie (nawet nowa jest tania, najczęściej konczy sie w nazwie Z. I ewentualne Ramy dokupić. Wtedy na spokojnie wiesiek na wysokich w ok 25-30 fps powinien iść ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi