Skocz do zawartości
spajkii34

Jaki dysk SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie o wiele lepszy jest z ADATA 

https://www.x-kom.pl/p/379825-dysk-ssd-adata-256gb-25-sata-ssd-ultimate-su800-3d-nand.html 209zł
ew. trochę tańszy i odrobinę dosłownie wolniejszy czego na 100% nie odczujesz, bo przy takich prędkościach taka różnica jest bardzo mała *sam mam SU650 tylko, że 480 GB i jestem bardzo zadowolony
https://www.x-kom.pl/p/405654-dysk-ssd-adata-240gb-25-sata-ssd-ultimate-su650.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dysków SSD jest wiele - mogą różnić się interfejsem, technologią - SLC, TLC, MLC, a nawet głupim kontrolerem. Ciężko tako wybrać "najlepszy" model w rozsądnej cenie, więc zamiast wskazywania moich faworytów po prostu zaproponuję Ci przejrzenie testów znajdujących się na internecie (skomplikowane, co?). Ciekawe jest również to, że im wyższa pojemność takowego dysku - tym większa prędkość, ale po twoim aktualnym wyborze zgaduję, że niezbyt to odczujesz (różnica najbardziej odczuwalna jest między pojemnościami od mikrusów wzwyż, aż do 256GB, choć tyczy się to raczej starszych modeli). No, i żebyś przedwcześnie nie zachwycał się zaletami tych dysków - ich trwałość jest niższa od poczciwych twardzieli. Jak już sobie coś wybierzesz - w przypadku Windows 7 należy włączyć funkcję TRIM, a co do Windows 10 - jest ona natywnie wspierana i nie wymaga żadnych trudnych operacji wymagających chirurgicznej precyzji, no i sam boot trwa znacznie krócej w porównaniu do padaki Windows 7.

Edytowane przez Niventill

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
58 minut temu, Niventill napisał:

Dysków SSD jest wiele - mogą różnić się interfejsem, technologią - SLC, TLC, MLC, a nawet głupim kontrolerem. Ciężko tako wybrać "najlepszy" model w rozsądnej cenie, więc zamiast wskazywania moich faworytów po prostu zaproponuję Ci przejrzenie testów znajdujących się na internecie (skomplikowane, co?). Ciekawe jest również to, że im wyższa pojemność takowego dysku - tym większa prędkość, ale po twoim aktualnym wyborze zgaduję, że niezbyt to odczujesz (różnica najbardziej odczuwalna jest między pojemnościami od mikrusów wzwyż, aż do 256GB, choć tyczy się to raczej starszych modeli). No, i żebyś przedwcześnie nie zachwycał się zaletami tych dysków - ich trwałość jest niższa od poczciwych twardzieli. Jak już sobie coś wybierzesz - w przypadku Windows 7 należy włączyć funkcję TRIM, a co do Windows 10 - jest ona natywnie wspierana i nie wymaga żadnych trudnych operacji wymagających chirurgicznej precyzji, no i sam boot trwa znacznie krócej w porównaniu do padaki Windows 7.

Niventill dlatego Simple mi polecił wersję jakaś PRO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja propozycja to Plextor, Samsung oraz GoodRam na pamięciach MLC

Z Plextorem i Samsungiem mam do czynienia na co dzień w serwerach i wypadają najlepiej pod kątem wytrzymałości. Trzymają długo swoje parametry, a sama elektronika daje radę latami bez przerw.

Co do GoodRam'a sam jestem posiadaczem wyżej wymienionego dysku IRDM Pro, dorwałem go na promocji i generalnie miał być na testy, kości RAM posiadałem sporo tej firmy i nigdy mi się nie trafiła wadliwa sztuka. Formatowany sporo razy, pracował pod tablicą MBR i GPT w systemie plików HFS+,  APFS, ext4, NTFS. I uwaga działa tak jak fabryczny :). Zapewne kiedyś wpadnie drugi w RAID 0, o ile nie zmienię na M.2 / PCI-E

ADATA, Transcend, Crucial, Patriot - Dobre dyski, innym nie przypadają do gustu, aczkolwiek jak działa i nie ma awarii to dlaczego ma być złe.
Corsair - Od niedawna robią pod SATA, jeśli chodzi o M.2 istny szatan i wypada lepiej niż Samsung pod tym samym interfacem.

Kingston - Im poza RAM'em i pendrivem nic nie wychodzi. Dyski wadliwe i tracą na prędkości dosyć szybko. SanDisk podobno ta sama bajka.

Gigabyte -  Nowa seria produktów tej firmy, w testach wychodzą przyzwoicie. Płyty główne posiadają nie do zajechania (nawet jak się kogoś w łeb nią walnie to wychodzi bez szwanku).

OCZ - Podobna sytuacja co Plextor ale zmniejszyli nacisk na dyski.

Western Digital (WD) - Osobiście nie testowałem. Z tego co się orientuje to posiadają w ofercie tylko dyski z kościami TLC. (akurat tutaj nie ma wojny między WD, a Seagate'm bo ten drugi dopiero wchodzi na rynek SSD)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka razy padły dobre słowa o GOODRAM - może warto byłoby zaopatrzyć się w ten ich dysk IRDM PRO? No i w testach wypada w świetnie, a przecież bardzo wysokie osiągi to rzecz obowiązkowa u wymagającego użytkownika komputera... A że to polska firma to nawet lepiej, hehe.
LiQuidly, aż mi się smutno zrobiło jak tak zpunchowałeś mojego ssd'ka ;( (choć jego wybór był no, wymuszony mocno ograniczonym budżetem i promocją na ten dysk, a że potrzebne było mi chłodzenie...)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.11.2018 o 00:54, Niventill napisał:

Kilka razy padły dobre słowa o GOODRAM - może warto byłoby zaopatrzyć się w ten ich dysk IRDM PRO? No i w testach wypada w świetnie, a przecież bardzo wysokie osiągi to rzecz obowiązkowa u wymagającego użytkownika komputera... A że to polska firma to nawet lepiej, hehe.
LiQuidly, aż mi się smutno zrobiło jak tak zpunchowałeś mojego ssd'ka ;( (choć jego wybór był no, wymuszony mocno ograniczonym budżetem i promocją na ten dysk, a że potrzebne było mi chłodzenie...)

IRDM PRO - użytkuję od miesiąca, póki co spisuje się świetnie. Laptop dostał drugie życie, z 4 minut startu systemu zrobiło się ~10sec :dance:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi